Sara Gošnak

»Tekmovalna izkušnja je izjemno pomembna za razvoj mladih.«

Tekmovanja SloveniaSkills so osrednja priložnost za mlade, da pokažejo svoje strokovno znanje in veščine na državnem nivoju, hkrati pa si zagotovijo vstopnico za EuroSkills. Sara Gošnak, tehnična delegatka WorldSkills Slovenija in strokovnjakinja, zaposlena na Centru za poklicno izobraževanje (CPI), je ena izmed ključnih oseb pri organizaciji in izvedbi teh tekmovanj. Ob začetku letošnjega tekmovanja sva se pogovarjali o poteku dogodka, izkušnjah preteklih let in pomembnosti sodelovanja mladih v takšnih izzivih.

Kako ste zadovoljni s potekom letošnjega tekmovanja?

S potekom smo izredno zadovoljni. Sedaj se kažejo sadovi večmesečnih priprav. Takoj ko zaključimo evropsko tekmovanje EuroSkills, že začnemo s pripravami na SloveniaSkills. Za nami so bili zelo intenzivni meseci, a sodelovanje z glavnimi sodniki in tehničnimi vodji je obrodilo izvrstno tekmovanje, na kar smo lahko zelo ponosni.

Opazila sem vas na prizorišču, kjer tekmujejo frizerji, ki so letos šele drugič vključeni v tekmovanje.

Frizerstvo smo v tekmovanja vključili šele pred dvema letoma. Na EuroSkills nas je lani zastopal Hector, ki je res izstopal s pripravljenostjo in znanjem. Pred tem se je dodatno izpopolnjeval na nacionalnem tekmovanju na Finskem, kar mu je omogočilo pridobivanje dragocenih izkušenj. Na EuroSkills je nastopil zelo dobro, nanj smo bili izjemno ponosni, saj je od te izkušnje odnesel veliko. Frizerstvo je atraktiven poklic in zelo atraktivno, lepo ga je promovirati. Sodelovanje z mladimi na tem področju pa nam je v veselje. Letos imamo sicer manjše število tekmovalcev, a kljub temu smo veseli, da se tekmovanje nadaljuje.

Kaj bi svetovali tistim, ki letos niso sodelovali, a bi se morda želeli opogumiti za naslednje tekmovanje? Kako jih spodbuditi k pripravam?

Razumem, da se lahko tekmovalci včasih ustrašijo visokih standardov tekmovanja SloveniaSkills. Včasih jih odvrne tudi pomanjkanje izkušenj s prejšnjih tekmovanj. A mladim svetujemo, da se ne osredotočajo zgolj na rezultat. Tekmovalna izkušnja je za njihov razvoj izjemno pomembna. Ne le, da pridobijo strokovno znanje, temveč tudi številne mehke veščine, kot so samostojnost, organizacija časa, obvladovanje stresa, kar jim bo pomagalo na njihovi poklicni poti. Pomembno je, da jih pri tem podpirajo tudi mentorji, ki so v večini primerov njihovi učitelji. Tekmovalne naloge pripravijo delodajalci, kar pomeni, da so zastavljene glede na najnovejše trende na trgu, zato tudi mentorji pridobijo dragocene informacije, ki jih nato prenesejo v pouk.

Zmagovalec bo znan dan po najinem pogovoru. Kaj ga čaka na poti do evropskega tekmovanja? Kolikor vem, bo naslednje tekmovanje septembra na Danskem.

Že 23. septembra, takoj po razglasitvi zmagovalcev, začnemo s pripravami za naprej. Na CPI za tekmovalce organiziramo številne priprave, ki obsegajo strokovna izobraževanja z mentorji ena na ena, dodatne tečaje doma in v tujini, pa tudi psihološke priprave in usposabljanja na področju podjetnosti. Tekmovalci prejmejo veliko dodatnega znanja, a se morajo tudi sami odpovedati delu prostega časa. Postanejo kot olimpijski športniki, saj je pred njimi zahtevno tekmovanje, za katerega se morajo temeljito pripraviti.

Kdaj bo naslednji rok za prijavo na SloveniaSkills?

Naslednje tekmovanje načrtujemo za leto 2026. Razmišljamo o spremembi termina, saj smo ugotovili, da september zaradi poletnih počitnic morda ni najbolj ugoden. Preučujemo možnost, da bi tekmovanje prestavili v zimski čas, a zagotovo bodo vse šole pravočasno obveščene.

Imate povratne informacije, kako uspešni so nekdanji tekmovalci na trgu dela?

Absolutno. To so mladi, ki ne izkazujejo le strokovne odličnosti, ampak tudi obvladajo mehke veščine. Delodajalci jih spremljajo, nekateri celo prihajajo na tekmovanja iskati potencialne zaposlene. Še posebej na EuroSkills so naši tekmovalci velikokrat prejeli ponudbe za delo v tujini, čeprav si seveda želimo, da ostanejo doma. Nekateri so te ponudbe zavrnili, saj želijo svoje znanje predajati naprej. V večini panog imamo nekdanje tekmovalce, ki še vedno sodelujejo pri pripravi tekmovanj in s tem prispevajo k promociji poklicev in odličnosti, kar nas navdihuje.

Tekst: Nina Nagode, Foto: CPI