Portret: Metod Tasič

Portret Metoda Tasiča, tretje generacije frizerjev družine Tasič, je zgodba o človeku, ki je kljub močni družinski tradiciji in pričakovanjem uspel najti svojo pot in doseči vrhunsko raven v frizerstvu. Že kot dvanajstletnik je prvič prijel za škarje in postrigel prijatelja, vendar se je njegova dokončna odločitev, da postane frizer, oblikovala šele po služenju vojaškega roka. »Tam je dozorela odločitev, kaj si želim. Striženje je bilo moja strast, vendar sem vedel, da si ne želim delati v domači Mežici,« priznava Metod.

Tri leta je vztrajal v očetovem salonu, nato pa pri dvaindvajsetih odšel po znanje, ki mu je omogočilo, da se je izvil iz očetove sence. »Tradicionalna družinska pot je lahko tudi breme, saj prinaša odgovornost. Doma sem bil ves čas v očetovi senci in zelo sem se moral dokazovati,« se spominja Metod.

Njegova pot ni bila enostavna. Ko je stopil na samostojno poslovno pot, je poleg dela v salonu izvajal izobraževanja za različne blagovne znamke. Skoraj osem let je bil tudi kreativni direktor Lassane. Vmes ga je želja po dodatnem znanju popeljala v London, kjer je pri Sassoonu opravil zahteven preizkus in nekaj časa tudi delal. »Z vmesnimi odhodi domov je vse skupaj trajalo približno eno leto,« pripoveduje Metod. »Da sem preživel, sem prodal skoraj vse svoje imetje, ampak mi ni žal. Z znanjem, ki sem ga pridobil, sem postal boljši frizer in to mi je dalo zagon za naprej.«

Ko ga vprašam po mentorjih, mi odgovori, da je »znanje črpal iz različnih smeri. Oče mi je prikazal frizerstvo, ki ga je poznal. V svojem času je bil naučen vrhunsko in spoštovanja vredno, Matjaž Bavdek je delal na enem drugem nivoju. Njega sem opazoval iz publike, ko je delal v Narta Studiu. Od vseh sem pobiral in se učil. Mentorjev je bilo veliko in vedno sem se trudil potegniti tisto najboljše, hkrati pa sem tudi sam eksperimentiral,« pove Metod.

Med njegovimi največjimi dosežki je gotovo to, da je svoje delo predstavil na odrih prenekaterih domačih in tujih frizerskih dogodkov, kjer je navdušil publiko s svojimi izjemnimi frizerskimi veščinami. »Vedno gledam, kakšne frizure sem naredil,« pravi Metod, ki se raje osredotoča na rezultat svojega dela in ne na količino nastopov. Pred leti je bil celo eden od finalistov Visionary Awards na londonskem Alternative Hair Showu, kar mu je dalo dodatno priznanje mednarodnega kalibra.

Prizna, da zadnja leta ne želi, da njegove nastope v celoti podpre določena blagovna znamka. »Veliko raje del stroškov krijem sam in imam kreativno svobodo. Verjamem, da sem glede tega malo posebnež, a ne želim več, da me kdo kakor koli omejuje,« pravi Metod in nadaljuje: »Prišel sem do točke, ko si želim avtonomije. Nikoli ne postavljam v ospredje denarja, ampak kvaliteto. Tudi ko pokličem v salon, nikoli ne vprašam, koliko je prometa, ampak kako je bila stranka na koncu zadovoljna.«

V Slovenj Gradcu, kjer ima svoj salon že več kot 20 let, je Metod zgradil trdno in uspešno blagovno znamko, ki je prestala številne izzive. »Imeti svoj salon in zaposlene prinaša veliko odgovornost. Najprej so plače, davki, vse ostalo potem razporejaš, kaj ostane tebi in kaj vlagaš naprej,« pojasnjuje. A vse to jemlje kot del poslovanja, ki ga ne odvrača od njegovega primarnega cilja – zadovoljiti stranke in jim ponuditi najboljše. Poudarja, da ne ustvarja pričesk zgolj za salon, ampak za domov, zato je vedno vesel povratne informacije. »Ni skrivnost, da težim k perfekciji, zato mi še danes ni žal denarja in časa, ki sem ga vložil v izobraževanja,« priznava Metod. Prav tako mu je pomembno, da svoje znanje predaja naprej in s tem prispeva k razvoju frizerske stroke.

»Znanje je vrednota, ki ti ga nihče ne more vzeti. Naj vam ne bo škoda denarja in časa, saj je življenje prekratko, da bi ga zapravili. Vlagajte vase in opravite kakšno dobro delo, da bo svet lepši za vse,« je nekoč zaključil eno od spletnih izobraževanj za našo revijo.

Njegove kolekcije vedno izstopajo, včasih tudi provokativno. »Vsaka stvar je opažena, če je drugačna. Če bereš tekste, je vedno neka nota. Ene so bolj provokativne, druge manj,« pravi Metod. S svojim delom ne želi le izražati svoje umetniške vizije, ampak tudi opozarjati na določeno problematiko v družbi. Veliko prahu je dvignila njegova kolekcija, kjer so modeli v rokah držali lutke in škarje, s čimer je simbolično opozoril na nasilje v družbi. Svojo družbeno zavest izraža tudi v kolumnah, ki jih zadnja leta piše za revijo Frizer, kjer pogosto razmišlja izven okvirjev in nastavlja ogledalo bralcem. »Imam močan socialni čut za sočloveka, čeprav morda včasih ni videti,« priznava Metod.

Njegova družbena angažiranost pa ne ostaja le pri besedah. Že dobro leto v njegov salon dvakrat tedensko prihaja Katja, dekle z Downovim sindromom, ki pomaga pri različnih opravilih. »Katjo smo sprejeli, da nam nastavlja ogledalo, kako malo je potrebno, da nekoga osrečiš, mu ponudiš roko, da je del ekipe, del nas, in ga narediš samozavestnega, koristnega. Tako kot mi osrečujemo njo, tudi ona osrečuje nas s pozitivizmom in dejanji, ki naredijo dan lepši,« je Metod zapisal v eni od svojih kolumn. Metod se tudi v času epidemije ni ustavil. Pridružil se je prostovoljcem in pomagal tistim, ki so bili v največji stiski. Še posebej se ga je dotaknila izkušnja razvoza paketov hrane za Karitas. »Ogromno ljudi potrebuje pomoč, je osamljenih, pozabljenih in ogromno je takšnih, ki tega ne pokažejo,« je zapisal ob tem. Aktiven prostovoljec je bil tudi po lanskih poplavah, ki so prizadele Slovenijo. Je človek, ki ne ustvarja le lepih pričesk, ampak želi tudi prispevati k boljši družbi.

V prostem času pa Metod rad sede na motor, saj mu vožnja predstavlja sprostitev po napornem delu v salonu. Zaveda se, kako nevarne so lahko ceste, zato pogosto opozarja na previdnost. »Motoristi nismo norci na dveh kolesih. Žene nas svoboda, ki jo začutiš na motorju. Že majhen kamen na cesti lahko odloči, kje boš končal. Na nas je, da smo na cesti pozorni drug na drugega in se spoštujemo,« pravi Metod, ki na družbenih omrežjih pogosto deli svoje misli.

Metod je svojo ljubezen do frizerstva združil z močno socialno zavestjo in željo po pomoči drugim. Njegova zgodba je dokaz, da lahko z vztrajnostjo in predanostjo presežemo družinske tradicije in ustvarimo svojo edinstveno pot. »Ponosen sem, da sem se odločil za frizerstvo. Znam biti zelo samosvoj, zahteven do sebe in drugih, a vedno sem pripravljen pomagati,« sklene Metod, ki je z vsakim svojim dejanjem dokazal, da je več kot le vrhunski frizer – je človek z velikim srcem, ki verjame, da lahko z majhnimi dejanji naredimo svet lepši.

Tekst: Nina Nagode
Portret je delo Aleksandra Fenosa.