Kongres kozmetikov in frizerjev

Portorož, 19.–20. oktober 2024

Sekcija kozmetikov in Sekcija frizerjev pri OZS sta letos v Portorožu organizirali tradicionalni Kongres kozmetikov in frizerjev, ki se je po več letih ponovno vrnil na obalo. Organizatorji so poskrbeli za raznolik program s poudarkom na aktualnih temah in strokovnih delavnicah.

Eden izmed vrhuncev kongresa je bil težko pričakovani seminar Petre Blatnik Maček. Na šestih modelih je predstavila bogato paleto kreativnih tehnik, ki izstopajo v modni industriji, in udeležencem pokazala, kako pomembna je skrbna priprava las za popoln styling. Med prikazanimi tehnikami je predstavila stiliziranje, ki vključuje tako najnovejše trende za mlajše generacije kot tudi elegantne in klasične pričeske, priljubljene na rdečih preprogah in med ljubitelji visoke mode. Na odru se ji je kot gostja pridružila tudi Mihaela Žavbi, ki je predstavila tri edinstvene svečane pričeske.

Med aktualnimi temami je izstopalo predavanje mag. Boštjana Kožuha o umetni inteligenci (AI) in njeni uporabnosti v frizerski stroki. Predstavil je, kako lahko orodja, kot so ChatGPT in druga AI orodja, poenostavijo vsakodnevno poslovanje, pomagajo pri ustvarjanju vsebin in olajšajo reševanje različnih izzivov in nalog. Po njegovem mnenju umetna inteligenca ni nova, vendar je ChatGPT v zadnjih letih povzročil pravo revolucijo. Svetoval je, naj si ne zatiskamo oči pred njenim razvojem: »Umetna inteligenca je realnost. Za nekatere poklice bolj, za druge manj, a vsi se bomo morali učiti. Če še niste, jo počasi začnite preizkušati.« Prepričan je, da lahko frizerji z uporabo AI postanejo produktivnejši, zmanjšajo stroške in skrajšajo čas, namenjen rutinskim opravilom, kar jim omogoča več časa za neposredno delo s strankami. Poudaril je, da je personalizacija storitev vedno bolj pričakovana, zato je lahko AI dragocen pripomoček za boljšo prilagoditev potrebam in željam strank.

Sobota je prinesla še druga zanimiva strokovna predavanja. Leonida Polajnar, svetovalka na nacionalni točki za prenos lastništva Spirit, je predstavila možnosti finančnih spodbud preko vavčerja za prenos lastništva in razložila izzive ter pasti, s katerimi se podjetja srečujejo pri tem postopku. Pomemben prispevek je pripravila tudi Vera Ovsenek z Zdravstvenega inšpektorata RS, ki se je osredotočila na pravilno sterilizacijo in razkuževanje v salonih. Zbranim je svetovala, naj v svoje storitve ne vključujejo zdravstvenih posegov, za katere niso ustrezno usposobljeni, saj lahko to vodi v resne poškodbe pri strankah. Dermatologinja dr. Vesna Tlaker je predstavila pogoste težave z lasiščem in nohti ter podala koristne nasvete za njihovo obravnavo.

Drugi dan kongresa je bil namenjen sprostitvi in praktičnim delavnicam. Program se je začel s strokovno praktično delavnico pod vodstvom Vitje Sikoška, na kateri so se udeleženci naučili pravilnih vaj za preprečevanje in odpravljanje bolečin v vratu, ramenih in hrbtu – pogostih posledic enoličnih gibov in prisilne drže pri delu. Nato je sledila še ena strokovna delavnica pod vodstvom Barbare Tavčar, ki se je posvetila težavam, kot so bolečine v vratu, rokah, zapestjih in prstih ter napetost v predelu hrbta. Udeležencem je pojasnila vzroke za te težave in ponudila praktične nasvete, ki jih lahko vključijo v vsakodnevno prakso pri delu.

Tekst in foto: Nina Nagode